φ

PYTANIA I ODPOWIEDZI (MASTERING)

Z prostego powodu - aby zaprezentować odpowiednią jakość, nie może być to wykonane w czasie rzezywistym.

Algorytmy na których bazuję opiera się na percepcyjnym modelu związanym z ludzkim słuchem. Jakkolwiek, ze względu na swoje doświadczenie, nabyte poprzez lata tworzenia, nagrywania, jak i recenzowania płyt, najlepiej czuję się w muzyce metalowej, rockowej, industrialnej i pochodnych, to sygnał końcowy jest tak dopasowany, aby brzmiał możliwie najlepiej intensywnie, z poszanowaniem kanonów poszczególnych gatunków lub życzeń klienta.

Nie wstawiajcie żadnych wtyczek typu clipper, limiter, compressor, equalizer do finalnego nagrania (lub jeśli zamówienie dotyczy również miksu, to na poszczególne ścieżki). Dla plików 16-bitowych zakres dźwięku musi być od -6 dB do -3 dB. Dla plików 24-bitowych może być od -18 dB do -3dB. Jeśli potrzebujecie, aby efekt końcowy był wydany w innym formacie niż 44.1 KHz, 16 bitów to należy tego dokonać po wykonanej pracy przez Frequency Insitute - dopiero na finalnym pliku dokonać konwersji to należy dokonać konwersji i próbkowania dźwięku dopiero wykonaniu pracy przez Frequency Institute i na finalnym pliku, a na koniec dodać kształtowanie szumu, etc. podczas konwersji do oczekiwanej jakości.

Ceny są podzielone na dwa zestawy. Pierwszy z nich dotyczy jedynie masteringu, czyli pracuję jedynie na całym utworze (utworach) zmiksowanych przez artystę czy zespół lub nadesłanych przez wytwórnię. Jest to tańsza opcja, aczkolwiek nie gwarantująca osiągnięcia najlepszej możliwej finalnej jakości, jaką może zaoferować Frequency Institute. Druga opcja dotyczy pracy nad poszczególnymi ścieżkami (perkusji, basu, gitar, wokalu, etc.), wzbogacenie ich jakości, brzmienia, a także odpowiednie zmiksowanie, zanim zostaną poddane masteringowi. Ceny nie są zależne od długości trwania kompozycji czy całego materiału.

Tylko mastering:

  • 1-5 utworów: 150 zł (za utwór)
  • 6-9 utworów: 120 zł (za utwór)
  • 10 i więcej utworów: 100 zł (za utwór)

Miks i mastering (pełna opcja):

  • 1-5 utworów: 450 zł (za utwór)
  • 6-9 utworów: 400 zł (za utwór)
  • 10 i więcej utworów: 350 zł (za utwór)

Ceny są cenami netto, należy doliczyć 23% podatku VAT. Dla większych zleceń jestem otwarty na negocjacje.

Preferuję przelew na konto Fundacji Rozwoju Indywidualnego "Praca Moc Energia" w banku Raiffeisen Polbank (istnieje możliwość przelewu z wykorzystaniem systemu TPAY/Transferuj.pl). Jednakże istnieje możliwość dokonania przelewów poprzez Payoneer, Paypal, Neteller czy Moneybookers. W wypadku chęci skorzystania z portfeli internetowych, proszę o wcześniejsze zaznaczenie tego podczas składania zamówienia.

Proszę odwiedzić zakładkę Zamówienie (Mastering > Jak składać zamówienie). Znajdują się tam 4 proste kroki do wykonania.

Proces jest dość skomplikowany i wymaga czasu, aby móc wydobyć z oryginalnego utworu jak najwięcej mocy. Jakkolwiek kombinację sprzętową oraz programową dobieram indywidualnie do każdego klienta, zlecenia oraz charakteru utworu, to zawiera on kilka istotny składowych, jak:

KOREKCJA (equalization) - poprawiam i dodaję kolor do widma częstotliwości, wykorzystując zarówno sprzętowy, jak i wtyczkowy equalizer. Dzięki temu uzyskuję odpowiednią równowagę i spójność we wszystkich utworach z danego projektu (albumu).

POPRAWA HARMONICZNYCH - wykorzystując odpowiednie wtyczki mogę wydobyć na przód harmoniczne częstotliwości, jednocześnie powodując, że muzyka staje się bardziej żywa - posiada więcej naturalnego ciepła i głębi.

PRACA Z DYNAMIKĄ - manipulując dynamiką mogę uzyskać lepsze uderzenie dźwięku i wrażenie jego pełni. Tworzę dzięki temu spójność pomiędzy instrumentami, a w miksie mogę wydobyć więcej ukrytych detali utworu.

WZBOGACENIE STEREO - jeśli to konieczne, optymalizuję obraz stereo, aby poprawić dźwięk we wszystkich aspektach perspektywy.

ZWIĘKSZENIE GŁOŚNOŚCI - wynik końcowy powinien być zarówno dynamiczny, jak i odpowiednio głośny, aczkolwiek zawsze czysty i efektowny, a nie zgniecony poprzez niewłaściwą manipulację.

Przygotowanie odpowiedniego masteringu to często droga eksperymentowania, jak i odpowiedniego słuchania (zarówno dźwieku, jak i oczekiwań/preferencji klienta), a także łączenie sprzętu wraz z wtyczkami.

Metoda zmniejszania wielkości plików audio, również zmniejsza ich jakość poprzez usunięcie wielu szczegółów dotyczących psycho-akustycznego modelu, który w odbiorze muzyki jest tak istotny, że nie sposób go zignorować. Po kompresji do formatu mp3 utwór jest oczywiście zbliżony do oryginały, aczkolwiek informacje usunięte podczas tego procesu są nie do odzyskania. W celu osiągnięcia najlepszej jakości serwowanej przez Frequency Institute, pracuję wyłącznie na plikach w formacie wav.

Czym wyższa jest częstotliwość próbkowania, tym dźwięk jest lepiej opisany w czasie. Różnice te są najbardziej wrażliwe przy wysokich częstotliwościach.

Bity są jak rozdzielczość, ale dotycząca dźwięku. Czym większe liczba bitów na próbkę, tym więcej informacji można zapisać (w lepszy sposób pracować nad dźwiękiem). Ludzkie ucho słyszy dźwięki do częstotliwości około 20 kHz. Według twierdzenia Kotielnikowa-Shannona, częstotliwość zapisu cyfrowego musi być zatem większa niż 40 kHz, aby nie dało się usłyszeć przekłamań (tzw. częstotliwość Nyquista). Stąd 44 100 próbek na sekundę (44.1 kHz) dla każdego kanału, na płycie CD-Audio przyjęto za wartość wystarczającą. Przepływność audio wynosi 1.411,2 kbit/s (2 kanały × 44.100 próbek na sekundę na kanał × 16 bitów na próbkę = 1.411.200 bit/s = 1.411,2 kbit/s). Każda próbka jest zakodowana jako 16-bitowa liczba całkowita ze znakiem, co daje zakres od -32.768 do +32,767 czyli 65.536. Przy 24-bitach ta wartość wynosi aż 16.777.216 - zatem zawartych jest tu znacznie więcej informacji, z których można wydobyć możliwie najlepsze brzmienie.

Gdy w połowie lat 70-tych światło dzienne ujrzało urządzenie Aural Exciter firmy Aphex świat producentów muzycznych oszalał. Urządzenie było wynajmowane przez wszystkie liczące się studia, a kolejka oczekujących zdawała się nie mieć końca. Wszystko za sprawą nowej technologi a konkretnie sposobu w jaki to urządzenie przetwarzało dźwięk. Dodając dodatkowe harmoniczne przetwarzany materiał nabierał jasności, przejrzystości i dodatkowo głębokości. Sprawiał, że ślady przetworzone przez Aureal Exciter nabierały życia. Procesor był ten nawet wymieniany jako dodatkowy "session player" na najlepiej sprzedających się albumach tamtych czasów takich artystów jak: Jackson Browne, Linda Ronstadt, James Taylor.

Firma WAVES w ścisłej współpracy z firmą Aphex stworzyła wtyczkę przetwarzającą dźwięk dokładnie w taki sam sposób jak urządzenie oryginalne. Procesor ten nadaje się zarówno do śladów wokalnych jak również instrumentalnych nadając im ostateczny szlif. Wtyczka dostępna jest w formatach TDM oraz Native. Wtyczka Waves Aphex Vintage Aural Exciter jest w użyciu przez Frequency Institute, dzięki której algorytmy wzbogacające brzmienie mogą być dopasowane do dźwieku w jeszcze bardziej precyzyjny sposób.

Jest to urządzenie służące do zmniejszania dynamiki sygnału poprzez brutalne atakowanie szczytów sygnału. Jest to ekstremalna forma  kompresora z fabrycznie ustawionymi czasami ataku (bardzo szybkie) i dość wysokim Ratio (zwykle 10:1 i wyżej). Limiter jest jednym z narzędzi do zabezpieczania sumy miksu przed przesterowaniem oraz do uzyskiwania wysokiego poziomu średniego. Dzieki wykorzystaniu limitera unikam zachwiania równowagi tonalnej utworu. Sztuką jest odnalezienie odpowiedniego czasu uwalniania (release), aby zachować zawartość częstotliwości, a także percepcję dynamiki oryginalnego sygnału, niezależnie od jego złożoności.

Żadne konkretne dane nie są pobierane poprzez twoją przeglądarkę. Pliki cookies, które pobierane są przy okazji działania Sklepu Frequency Institute są przechowywane tylko przez krótki okres czasu i służą głównie dla statystyk. Żadne adres e-mail nie będą sprzedawane innym firmom, ani nawet udostępniane partnerom Frequency Institute. Podobnie z danymi potrzebnymi do wystawienia rachunku. Bardzo cenię swoją prywatność oraz niezależność i w żaden sposób nie będę narażał odbiorców i klientów Frequency Institute na działania, których sam nie chcę doświadczać.

Koniecznie skontaktuj się ze mną pod adresem studio (@) frequencyinstitute.org (bez spacji i nawiasów).

TOP